XC4VLX100-10FFG1148C OverviewFpga chips is supplied in the 1148-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 768 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 110592 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex®-4 LX seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 768 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The RAM bits that this device offer is 4423680. Its base part number XC4VLX100 can be used to find related parts. The RAM si540kBe of this FPGA module reaches 540kB to ensure normal operation of the program. This FPGA is built as an array of 12288 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility.
XC4VLX100-10FFG1148C Features768 I/Os
Up to 4423680 RAM bits
XC4VLX100-10FFG1148C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC4VLX100-10FFG1148C FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1148-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-4 LX |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4VLX100 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1148 |
| Number of Outputs | 768 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 768 |
| RAM Size | 540kB |
| Number of Inputs | 768 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 110592 |
| Total RAM Bits | 4423680 |
| Number of LABs/CLBs | 12288 |
| Speed Grade | 10 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |