XPP1004000-02R OverviewMPU Core is the module or board type of the microcontroller.With IPv6 cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is -40°C~85°C.MCU electronics 16MB has a flash size of 16MB.Connector type RJ45 refers to the type of connector.A member of the XPort® Pro Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 16MB when the RAM size is reduced.Microprocessor chip is currently operating at 85°C degrees Celsius.A warmer temperature than -40°C is recommended when operating.Powering it is the XPort® Pro Lx6 Core Processor.A 3.3V volt supply powers this microcontrollers.
XPP1004000-02R FeaturesCore processor of IPv6
Flash size of 16MB
XPP1004000-02R ApplicationsThere are a lot of Lantronix, Inc.
XPP1004000-02R Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | XPort® Pro |
| Published | 2014 |
| Size / Dimension | 0.63 x 1.33 16mmx33.9mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | RJ45 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| RAM Size | 16MB |
| Core Processor | IPv6 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 16MB |
| Co-Processor | XPort® Pro Lx6 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |