XR16C854IQTR-F OverviewThe QFP package is the most cost-effective.Transmission uses 4 channels.As far as packaging is concerned, Tape and Reel is used.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.A device's configuration is based on its 100 pins.The way of mounting it is Surface Mount.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.Keeping the supply voltage above 2.97V ensures reliability.
XR16C854IQTR-F FeaturesXR16C854IQTR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16C854IQTR-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 2 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |