XR19L212IL48-F OverviewThe package QFN EP offers the best value.Transmission is done through 2 channels.Tray is adopted for packaging.In its configuration, 48 terminations are used.The current status of this electronic part is Obsolete.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 3.3 V ~ 5.5 V, it operates.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 48 pins.UART is important to keep the operating temperature below -40°C to ensure a long working period.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.The 48 pins form the basis for its configuration.Using Surface Mount, it is mounted.UART is possible to ensure reliabilUARTy by keeping the supply voltage below 5.5V.Supply voltages above 3.3V can ensure reliability.Its high-efficiency operation depends on a supply voltage of 5V.The electronic component belongs to the series --.
XR19L212IL48-F FeaturesOperating supply voltage of 5V
XR19L212IL48-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR19L212IL48-F UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN EP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-QFN-EP (7x7) |
| Series | -- |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3.3 V ~ 5.5 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Differential Output | NO |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 3 |
| Receiver Number of Bits | 3 |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| With Modem Control | Yes |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |