XR16L2550IL OverviewThe package 32-VFQFN Exposed Pad offers the best value.Transmission is done through 2, DUART channels.Tray is adopted for packaging.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.In its configuration, 32 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.The current status of this electronic part is Obsolete.As a means of transferring data, there are 2 serial I/Os.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 2.25V~5.5V, it operates.This IC measures its clock frequency at 50MHz.In some ways, it resembles Internal Oscillator, Timer/Counter.Temperatures as high as 85°C can be reached by the device.A minimum operating temperature of -40°C is possible.
XR16L2550IL Features2 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
XR16L2550IL ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16L2550IL UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 4Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.390625 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |