XR16L2750IJ-F OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package PLCC.In order to transmit data, there are 2 channels available.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 44 terminations.The device operates at 5V voltage.Data communication is handled by 2 serial I/Os.UART is a type of 44-pin integrated circuUART.IC clock frequency is set to 50MHz.Ideally, the operating temperature should not exceed -40°C in order to ensure long-term performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 85°C.Initially, it will be configured with 44 pins.Using the Surface Mount method, it is mounted.Keeping the supply voltage below 5.5V will ensure reliability.Supply voltages above 2.25V are known to ensure reliability.
XR16L2750IJ-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
XR16L2750IJ-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16L2750IJ-F UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Data Rate | 6.25 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 16.585mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |