XR16V654IV-F OverviewThere is a cost-effective package LQFP available.Transmissions are made using 4 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 64 terminations is used.This device is powered by a voltage of 3.3V.A total of 4 serial I/Os are used to communicate data.An 64-pin integrated circuit is what this particular device is.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed -40°C.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 85°C.As its configuration basis, the 64 pins are used.Surface Mount is used for mounting it.The supply voltage should be kept below 3.6V to ensure reliability.By maintaining the supply voltage above 2.25V, reliability can be assured.If a power supply of 2.5/3.3V is available, electronic designers can use it with confidence.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ.In a specific application, it operates with 3mA supply current.There is 64B of memory that holds various pieces of information.
XR16V654IV-F Features4 serial I/Os
Power supplies of 2.5/3.3V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ
XR16V654IV-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V654IV-F UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Memory Size | 64B |
| Operating Supply Current | 3mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |