XR16M580IL32-F OverviewUART is available in the cost-effective QFN package.There are 1 channels used for transmission.In terms of packaging, Tray is adopted.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.32 terminations are used as parts of its configuration.This electronic part is Obsolete at present.UART can be mounted through a way of Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 1.62 V ~ 3.63 V.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.32 pins are designed to form the basis of its configuration.UART is mounted in the way of Surface Mount.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept below 3.63V.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 1.62V.The electronic component is a member of the -- series.
XR16M580IL32-F FeaturesXR16M580IL32-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16M580IL32-F UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Series | -- |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.62 V ~ 3.63 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Protocol | RS232, RS422, RS485 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| With Modem Control | Yes |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |