XR16M654IJ68-F OverviewIn the LCC package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 4 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 68 terminations used in its configuration.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 85°C.The mounting method is Surface Mount.Maintaining a voltage below 3.6V will ensure reliability.UART is important to keep the supply voltage above 1.62V in order to ensure reliabilUARTy.UART operates at a high efficiency due to the voltage supply of 3.3V.
XR16M654IJ68-F FeaturesOperating supply voltage of 3.3V
XR16M654IJ68-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16M654IJ68-F UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LCC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 68 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 16 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |