SC16C654BIB64,128 OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective 64-LQFP package.Transmission is carried out over 4, QUART channels.Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging option.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 64 terminations.During operation, it receives a voltage of 3V.The status of this electronic part is currently Obsolete.As a means of communicating data, there are 4 serial I/Os available.Surface Mount is the method for mounting it.In order for it to operate, a voltage of 2.5V 3.3V 5V must be applied.This device is an integrated circuit with 64 pins.Its clock frequency is measured at 80MHz.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY.The base part number of the part is set to SC16C654.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.
SC16C654BIB64,128 Features4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY
SC16C654BIB64,128 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SC16C654BIB64,128 UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | TIN |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SC16C654 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Address Bus Width | 5 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.625 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 64 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |