XR16M698IQ100-F OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of QFP.The transmission of information is carried out through 8 channels.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 100 terminations are used.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The 100 pins are at the core of the device's configuration.The device is mounted in accordance with Surface Mount.As long as the supply voltage is kept below 3.63V, reliability can be ensured.Having a voltage higher than 1.62V can ensure reliability.
XR16M698IQ100-F FeaturesXR16M698IQ100-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16M698IQ100-F UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 15 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |