XR88C92IJ-F OverviewThe 44-LCC (J-Lead) package is the most cost-effective.Transmission uses 2, DUART channels.As far as packaging is concerned, Tube is used.Currently, this electronic part is Obsolete.Mounting is possible through Surface Mount.This device operates at 2.97V~5.5V.There are some characteristics of Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter in it.
XR88C92IJ-F FeaturesXR88C92IJ-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR88C92IJ-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Packaging | Tube |
| Feature | Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Data Rate (Max) | 230.4Kbps |
| FIFO's | 8 Byte |
| With Auto Flow Control | Yes |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ |
| Voltage - Supply | 2.97 V ~ 5.5 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Protocol | -- |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| With False Start Bit Detection | -- |
| Features | Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter |
| With Modem Control | -- |
| With IrDA Encoder/Decoder | -- |
| Height | 4.57mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |