XR16M770IB25-F OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective BGA package.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 25 terminations.A configuration of the chip is determined by its 25 pins.A mounting method of Surface Mount is used.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.Providing power supplies of 1.8/3.3V makes it reliable and efficient for electronic designers.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.
XR16M770IB25-F FeaturesPower supplies of 1.8/3.3V
XR16M770IB25-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16M770IB25-F UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | BGA |
| Number of Pins | 25 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 25 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| RoHS Status | RoHS Compliant |