XR19L202IL48-F OverviewIn the QFN package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 2 channels.There are 48 terminations used in its configuration.An IC with 48 pins is what this device is.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 85°C.The mounting method is Surface Mount.Maintaining a voltage below 5.5V will ensure reliability.UART is important to keep the supply voltage above 3.3V in order to ensure reliabilUARTy.UART operates at a high efficiency due to the voltage supply of 5V.
XR19L202IL48-F FeaturesOperating supply voltage of 5V
XR19L202IL48-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR19L202IL48-F UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Differential Output | NO |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 3 |
| Receiver Number of Bits | 3 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V~5.5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| FIFO's | 64 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |