XR68C192CJ-F OverviewThe package 44-LCC (J-Lead) offers the best value.Transmission is done through 2, DUART channels.Tube is adopted for packaging.The current status of this electronic part is Discontinued.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 2.97V~5.5V, it operates.In some ways, it resembles Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter.
XR68C192CJ-F FeaturesXR68C192CJ-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR68C192CJ-F UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Packaging | Tube |
| Feature | Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Data Rate (Max) | 230.4Kbps |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Auto Flow Control | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Address Bus Width | 4 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |