XRD9824ACU OverviewIn this case, it is packaged in the same way as SSOP.A 14-Bit electronic part was designed for this application.It is the practice of terminating transmission lines with impedance-matching devices.It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V.The 20 pin count is provided.There is an analog IC that is used in this device, and it is called ANALOG CIRCUIT.When the temperature is below 70°C, the device is best able to operate.For normal operation of the device, it is recommended that the supply voltage (Vsup) is kept above 3V.Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached.
XRD9824ACU FeaturesXRD9824ACU ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XRD9824ACU AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Package / Case | SSOP |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 3 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Power Dissipation-Max | 200mW |
| Number of Bits | 14 |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Power (Watts) | 200mW |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |