ZSSC4151CE5T OverviewPackaging consists of materials from Tube.There is a 24-VFQFN Exposed Pad package that is used in order to conserve space.This type of Signal Conditioner is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C ~ 150°C.Sensor and detector interface uses the input type -.As its output type, it uses 1-Wire®, I²C.Maintaining the operating supply current at 5.5 mA may improve efficiency.The device is capable of being used with a supply current of 7 mA.In order to achieve this outcome, this electronic device has been designed using a unique technique that falls under the subcategory of Interface ICs.A 1 Channel channel is designed for the transmission of data.Sensor and detector interface is typically used in applications where the supply voltage is 5 V.This device package is supplied by 24-QFN (4x4).A control can be made over the output current of 5 mA.Interface is a member of the Automotive, AEC-Q100 series, a device which combines efficiency and reliabilInterfacey for a wide range of applications.
ZSSC4151CE5T Featuresoperate temperature at the range of 5.5 mA
ZSSC4151CE5T ApplicationsThere are a lot of Renesas
ZSSC4151CE5T applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Mfr | Renesas |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 96 |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas Electronics |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Interface Type | I2C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tube |
| Type | Signal Conditioner |
| Subcategory | Interface ICs |
| Output Type | 1-Wire®, I²C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Current | 5.5 mA |
| Output Current | 5 mA |
| Input Type | - |
| Current - Supply | 7 mA |
| Reference Type | Internal |
| Product Type | Sensor Interface |
| Input Voltage | 5 V |
| Product Category | Sensor Interface |
| Width | 4.4 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 5 mm |