100315SC Overview16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 750MHz. A total of 16 terminations have been found in it. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to 0°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 4.2V~5.7V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 16 pins. The structure belongs to the 100315 family of structures. By default, the output of the circuit clock is set to 8.
100315SC Features16 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
100315SC ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
100315SC Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | 100315 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 1.02 ns |
| Turn On Delay Time | 1.6 ns |
| Frequency (Max) | 750MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| fmax-Min | 750 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 9.902mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |