CDCLVP2102RGTR OverviewThere is a case option of 16-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 2GHz. 16 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 16 can be found on it. As a result, the output is LVPECL. It is operated using the 16 pins. This is a member of the family of CDCLVP2102. The gadget belongs to the CDC family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.6V. There is a default setting of output 4. As a result of utilizing this gadget, DUMMY VAL is also available. This method employs the TR packing method.
CDCLVP2102RGTR Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDCLVP2102RGTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVP2102RGTR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | DUMMY VAL |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CDCLVP2102 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Circuits | 2 |
| Propagation Delay | 450 ps |
| Turn On Delay Time | 450 ps |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.01 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |