100LVEL11MX OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3V~3.8V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. During operation, 8 pins are used. As a member of the 100LVEL11 family, it falls under that category. As a default, it is set to output 4. A electronic part of this series belongs to the 100LVEL family.
100LVEL11MX FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
100LVEL11MX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
100LVEL11MX Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEL |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Base Part Number | 100LVEL11 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 405 ps |
| Turn On Delay Time | 435 ps |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |