CDC2351QDBR OverviewThere is a case of 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It has 24 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3V~3.6VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 24. A 24 pin is used for operation. The CDC2351 family contains it. There is a 3.6V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 3V for the supply voltage (Vsup). By default, it is set to output 10. The Automotive, AEC-Q100 series refers to this electrical component. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency. It consumes 15mA quiescent current and is unaffected by external factors. It maintains excellent accuracy at a frequency of 100MHz. This method uses the TR packing method.
CDC2351QDBR Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
at 100MHz frequency
CDC2351QDBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC2351QDBR Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 170.494032mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 650mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC2351 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Power Dissipation | 650mW |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Quiescent Current | 15mA |
| Turn On Delay Time | 12 ns |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 2.5 ns |
| Height | 2mm |
| Length | 8.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |