This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).A ARM® Cortex®-M3 core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 400-LFBGA package.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the SmartFusion®2 series.The average operating temps for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 50K Logic Modules.Housed in the state-of-art Tray package.207 I/Os in total are included in this SoC part.It has a 256KB flash.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching M2S050T.The wireless SoC works at a frequency of 166MHz.The SoC meaning is based on the core architecture of ARM.This is the 400-pin version of the computer SoC.-40°C is just enough for the SoC computing to start up.100°C is the designing maximum operating temperature of this SoC system on chip.
ARM® Cortex®-M3 processor.64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation M2S050T-1VFG400I System On Chip (SoC) applications.
Automotive gateway
Body control module
Industrial transport
Industrial robot
High-end PLC
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Number of Pins | 400 |
| Supplier Device Package | 400-VFBGA (17x17) |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | SmartFusion®2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 166MHz |
| Base Part Number | M2S050T |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Number of I/O | 207 |
| Speed | 166MHz |
| RAM Size | 64KB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Core Architecture | ARM |
| Primary Attributes | FPGA - 50K Logic Modules |
| Flash Size | 256KB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |