This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 396.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to use this SoC chip with 396 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 396 inputs is available to the user.480000 logic cells are included in logic system on chips.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel 10AS048K2F35I2SG System On Chip (SoC) applications.
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
Sports
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Package / Case | 1152-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Arria 10 SX |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1152 |
| Number of Outputs | 396 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 0.93V |
| Power Supplies | 0.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.87V |
| Number of I/O | 396 |
| Speed | 1.5GHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 396 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Primary Attributes | FPGA - 480K Logic Elements |
| Number of Logic Cells | 480000 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |