This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1517-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 588 I/Os.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel 10AS057N2F40E1HG System On Chip (SoC) applications.
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
Sports
Fitness
Healthcare
Medical
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Arria 10 SX |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of I/O | 588 |
| Speed | 1.5GHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Primary Attributes | FPGA - 570K Logic Elements |
| RoHS Status | RoHS Compliant |