49FCT3805ASOG8 OverviewIt is package in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to 0°C~70°C ensures reliable performance. 3V~3.6V V power should work with it. The output of it is CMOS, LVTTL. It belongs to the family of IDT49FCT3805. There are several electronic components in the 49FCT series.
49FCT3805ASOG8 FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
49FCT3805ASOG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
49FCT3805ASOG8 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT49FCT3805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |