8535AG-21LFT OverviewThe clock divider is available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 266MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3.135V~3.465V V source. There is an output of LVPECL. This object belongs to the ICS8535-21 family.
8535AG-21LFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8535AG-21LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8535AG-21LFT Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8535-21 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |