551SCMGI OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-UFDFN. This package is packaged in the form of a Strip. For normal operation, 200MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~105°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 1.71V~3.465V volts.
551SCMGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~105°C degrees
551SCMGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
551SCMGI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |