MAX13030EETE+ OverviewIn the package 16-WQFN Exposed Pad, it can be found.A Tube package is used to package it.In its configuration, Open Drain, Push-Pull is used as the output.There is Voltage Level translator type for this electrical device.A Surface Mount mounting method has been used for this electronic part.A Bidirectional channel type is associated with this electrical device.In the operating environment, the temperature is -40°C~85°C TA.Level translators achieves superior flexibilLevel translatorsy by using 1 circuLevel translatorss.Transmission lines can be terminated using 16 terminations to end them.A base part number MAX13030E indicates the related parts.The supply voltage of this device is 1.8V, and it is powered by it.A total of 16 pins are included.16 pins are used in its design.Supports a voltage of 3.6V as its maximum supply voltage.The minimal voltage for operation is 2.2V.1.62V~3.2V is the supply rail configuration on the VCCA.2.2V~3.6V is the supply rail configuration on the VCCB.This mount is done using the method of Surface Mount.Channel count is 6.When operating, Power Supply Decoupling is guaranteed.This device runs on a 2.5/3.3V power supply.
MAX13030EETE+ Features16-WQFN Exposed Pad package
1 circuits
16 pin count
16 pins
2.5/3.3V power supplies
MAX13030EETE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX13030EETE+ voltage translators & level shifters applications.
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Power Supply Decoupling |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX13030E |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Nominal Supply Current | 16μA |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Turn On Delay Time | 6.5 ns |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 100Mbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -20μA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 20μA |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.62V~3.2V |
| Voltage - VCCB | 2.2V~3.6V |
| Height | 730μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |