74LVTH16501MEA OverviewAs part of 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), it is embedded. Packaged in the manner of Tube. The superior flexibility of 18-Bit circuits is achieved through their use. Logic type Universal Bus Transceiver describes this electrical device. Surface Mount is pointing towards the electronic part. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. The high/low output current of 32mA 64mA enables maximum design flexibility. The 74LVTH series contains this type of FPGA. The supply voltage is 2.7V~3.6V. In 56 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched device. It is important to keep the supply voltage above 3.3V for normal operation. The pin count is 56. An electronic part designed with 18 Bits is used in this product. Termination with a 2 termination matches the characteristic impedance of the transmission line. It is a LVT-family electronic device. Upon reaching 3.6V, Vsup reaches its maximal value. A higher voltage supply (Vsup) should be used.
74LVTH16501MEA Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74LVTH series
56 pin count
74LVTH16501MEA ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
74LVTH16501MEA Universal Bus Functions applications.
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LVTH |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | LVT |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 6.2 ns |
| Length | 18.415mm |
| Height Seated (Max) | 2.74mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |