SN74GTLPH32912KR OverviewA copy of it is embedded in the package 114-LFBGA. In other words, it is packaged in a manner similar to Tape & Reel (TR). In order to achieve the high level of flexibility that it possesses, 36-Bit circuits are used. A Universal Bus Transceiver is the logic type of the electrical device that we are discussing. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C in order for the machine to function properly. Due to its high and low output current options, 24mA 24mA's maximum level of flexibility is achieved when it comes to designing its features. An FPGA of this type belongs to the series 74GTLPH and belongs to the category of FPGAs. The supply voltage for the machine is 3.15V~3.45V and it operates on that voltage. In the company's case, 114-BGA MICROSTAR (16x5.5) refers to the supplier device package that it uses.
SN74GTLPH32912KR Features 114-LFBGA package
74GTLPH series
SN74GTLPH32912KR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74GTLPH32912KR Universal Bus Functions applications.
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
Refrigerator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 114-LFBGA |
| Supplier Device Package | 114-BGA MICROSTAR (16x5.5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74GTLPH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Number of Circuits | 36-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 114 |
| Weight | 207.093266mg |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Number of Terminations | 114 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 175MHz |
| Base Part Number | 74GTLPH32912 |
| Pin Count | 114 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 36 |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Max I(ol) | 0.05 A |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 100mA |
| Translation | GTL/P & LVTTL |
| Length | 16mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| Width | 5.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |