8302AMLFT OverviewThe clock divider is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 200MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3.135V~3.465V V source. There is an output of LVCMOS, LVTTL. This object belongs to the ICS8302 family.
8302AMLFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8302AMLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8302AMLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8302 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |