SI53344-B-GM OverviewIt's a electronic part of the 32-VFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tray. There are 32 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 1.8V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 1.71V~3.63VV. Its output is CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL. This electronic gadget is a member of the 53344 family. When utilizing this gadget, ALSO OPERATES AT 2.5V VCC AND 3.3V VCC NOMINAL SUPPLY can also be obtained. With a frequency of 1.25GHz, it is capable of maintaining excellent accuracy.
SI53344-B-GM Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 1.25GHz frequency
SI53344-B-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53344-B-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2016 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V VCC AND 3.3V VCC NOMINAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.25GHz |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Number of Circuits | 1 |
| Family | 53344 |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |