ICS2304NZG-1T OverviewIt is available in the case 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 140MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~3.6V volts. There is an output of Clock. There is a family of objects known as the ICS2304.
ICS2304NZG-1T FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
ICS2304NZG-1T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS2304NZG-1T Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ICS2304 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |