85211AMILFT OverviewThere is a case of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 700MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3.135V~3.465VV. As a result, it produces LVHSTL. The ICS85211 family contains it.
85211AMILFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
85211AMILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
85211AMILFT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS85211 |
| Output | LVHSTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |