SL2304NZZC-1T Overview8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 140MHz. A total of 8 terminations have been found in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to 0°C~70°C. In general, it should be able to work with a power source of 2.97V~3.63V volts. On this board, there is a pin count of 8. Buffer IC is LVCMOS that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 8 pins. The structure belongs to the SL2304 family of structures. This value is set to 3.63V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 2.97V is necessary for normal operation of the system. By default, the output of the circuit clock is set to 4. It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3V for maximum efficiency. The clock divider consumes 18mA quiescent current and is unaffected by external factors.
SL2304NZZC-1T Features8 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
SL2304NZZC-1T ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SL2304NZZC-1T Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | SL2304 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 18mA |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Duty Cycle | 80 % |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |