SI53325-B-GQR OverviewA 32-LQFP Exposed Pad case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 1.25GHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.63VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There is LVPECL output from clock driver. It belongs to the family SI53325.
SI53325-B-GQR FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI53325-B-GQR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53325-B-GQR Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Base Part Number | SI53325 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 1.25GHz |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |