85311AMLF OverviewThe clock divider is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 1GHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is an output of ECL, LVPECL. This object belongs to the ICS85311 family.
85311AMLF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
85311AMLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
85311AMLF Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS85311 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |