NB6HQ14MMNG Overview16-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 5GHz. A total of 16 terminations have been found in it. The supply voltage of 2.5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 2.375V~2.625V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 16. Buffer IC is CML that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 16 pins. The structure belongs to the NB6HQ14M family of structures. The electronic gadget belongs to the 6N family. In this case, the electronic part belongs to the ECLinPS MAX™ series. It is recommended that the supply voltage be kept at 2.5V for maximum efficiency. The clock divider consumes 110mA quiescent current and is unaffected by external factors. As of now, there are 2 lines of input. As you can see in the output, there are 8 lines.
NB6HQ14MMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB6HQ14MMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6HQ14MMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB6HQ14M |
| Output | CML |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Current | 110mA |
| Propagation Delay | 275 ps |
| Quiescent Current | 110mA |
| Frequency (Max) | 5GHz |
| Family | 6N |
| Data Rate | 6.5 Gbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Duty Cycle | 55 % |
| Height | 950μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |