CDCLVD1213RGTR OverviewIt is package in 16-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 800MHz is the maximum value. A total of 16 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~2.625V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 16 pins are present on timeing clock. The output of it is LVDS. This IC divider operates on 16 pins. It belongs to the family of CDCLVD1213. It belongs to the family of electronic gadgets known as CDC. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. Default settings are set to output 4. Maintaining a 2.5V supply voltage ensures maximum efficiency. The method is based on TR.
CDCLVD1213RGTR Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDCLVD1213RGTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVD1213RGTR Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CDCLVD1213 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Family | CDC |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| fmax-Min | 800 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |