854S036AKLFT OverviewThe clock divider is packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 2GHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to 0°C~70°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.135V~3.465VV. The output is LVDS. This is a member of the ICS854S036 family.
854S036AKLFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
854S036AKLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
854S036AKLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VFQFPN (5x5) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS854S036 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:3, 1:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |