NB6LQ572MNG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in QFN. This package is packaged in the form of a Tube. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 32 pins on the clock buffer. During operation, 32 pins are used. The clock switch operates at a minimum working temperature of -40°C in order to maintain reliability. It is possible to achieve stable operation by setting the maximum operating temperature to 85°C. As a default, it is set to output 2. A maximum supply voltage of 3.6VV can be applied to it. Depending on the type of source voltage, it can run with a voltage as low as 2.375V. By utilizing this gadget, one can also obtain IT ALSO OPERATES AT 3.3 V. The clock divider consumes 110mA quiescent current, and it is unaffected by external factors. As a result, it has a 4 bit configuration.
NB6LQ572MNG Features32 terminations
NB6LQ572MNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6LQ572MNG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Nominal Supply Current | 75mA |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Quiescent Current | 110mA |
| Logic Function | Buffer, Clock, Translator |
| Data Rate | 8 Gbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Max Frequency | 5GHz |
| Interface IC Type | PECL TO LVPECL TRANSCEIVER |
| Duty Cycle | 55 % |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |