IDT49FCT805CTPY OverviewThe clock divider is available in 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. There is a Tube package attached to it. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 4.5V~5.5V V source. There is an output of CMOS, LVTTL. This object belongs to the IDT49FCT805 family. Electronic components of the 49FCT series are included in this package.
IDT49FCT805CTPY FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT49FCT805CTPY ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT49FCT805CTPY Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | IDT49FCT805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |