854S204BGILF OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 3GHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.465VV power source, it should work. There is LVDS, LVPECL output from clock driver. It belongs to the family ICS854S204.
854S204BGILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
854S204BGILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
854S204BGILF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS854S204 |
| Output | LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |