NB3H83905CMNG OverviewThe clock divider is packaged in a 20-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tube. It contains 20 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 1.6V~3.465VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 20. The output is LVCMOS, LVTTL. It is operated by using 20 pins. By default, output 6 is set. A quiescent current of 10mA is consumed, and its external influences are unaffected. As long as the frequency is 100MHz, it maintains excellent accuracy.
NB3H83905CMNG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 100MHz frequency
NB3H83905CMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3H83905CMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 100MHz |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Quiescent Current | 10mA |
| Logic Function | Buffer, Clock |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 100MHz |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| Duty Cycle | 53 % |
| Height | 950μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |