8SLVD1204NLGI/W OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 16-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 2GHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~2.625V volts. There is a value of LVDS as the output.
8SLVD1204NLGI/W FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
8SLVD1204NLGI/W ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8SLVD1204NLGI/W Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |