IDT74FCT3807SO8 OverviewThere is a case option of 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 100MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. As a result, the output is CMOS, TTL. This is a member of the family of IDT74FCT3807. It belongs to the 74FCT series of electronic parts.
IDT74FCT3807SO8 FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT74FCT3807SO8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74FCT3807SO8 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT74FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |