LTC6957HMS-3#TRPBF OverviewThere is a case of 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 300MHz. It has 12 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3.15V~3.45VV. The pin count is 12. As a result, it produces CMOS. The LTC6957 family contains it.
LTC6957HMS-3#TRPBF Features12 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
LTC6957HMS-3#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6957HMS-3#TRPBF Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC6957 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 12 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 300MHz |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 4.039mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |