9P935AFLF OverviewThe package Tube contains it. In a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 600MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 1.7V~1.9V. The main purpose of the component is Memory, DDR, DDR2. Searching for information about ICS9P935 starts with the base part number.
9P935AFLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
9P935AFLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9P935AFLF application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Base Part Number | ICS9P935 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 600MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR, DDR2 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Nominal Supply Current | 300mA |
| Family | 9P |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Max I(ol) | 0.009 A |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Number of True Outputs | 6 |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.73mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |