ICS951413CGLFT OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 400MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The main purpose of the component is CPU Graphics, Intel CPU, PCI Express (PCIe). The output will be Clock. Searching for information about ICS951413 starts with the base part number. As a supplier device package, 56-TSSOP is used by the company.
ICS951413CGLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS951413CGLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS951413CGLFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS951413 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | CPU Graphics, Intel CPU, PCI Express (PCIe) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 400mA |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| RoHS Status | RoHS Compliant |