| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AD834 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | SOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Bandwidth-Nom | 500 MHz |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Manufacturer Part Number | AD834AR |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 V |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Risk Rank | 5.46 |
| Part Package Code | SOIC |
| Packaging | Bulk |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Termination | Solder |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Color | Grey |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Analog Multiplier |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Contacts | 5 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4 V |
| Voltage | 300 V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG MULTIPLIER OR DIVIDER |
| Number of Levels | 1 |
| Current | 15 A |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5 V |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -9 V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -4 V |
| Positive Input Voltage-Max | 1 V |
| Negative Input Voltage-Max | -1 V |
| Number of Bits/Stages | 4-Quadrant |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Bandwidth | 500MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -9V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -4V |
| Positive Input Voltage-Max | 1V |
| Negative Input Voltage-Max | -1V |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |